CAP i TeenCAP program

CAP program (Child Assault Prevention) - program prevencije zlostavljanja djece

Provodi se na inicijativu Udruge roditelja „Korak po korak“. CAP program jedan je od najstarijih i najkvalitetnijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece u svijetu, koji Udruga provodi u Hrvatskoj od 2000. godine uz podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Osnovni CAP program namijenjen je djeci od 6. do 12. godine, provodi se u pravilu u 2. razredu, a izvodi ga tim od 3 osobe.

CAP se bazira na filozofiji ojačavanja i osposobljavanja:

-  informiranjem djece i njihove zajednice na koje bi sve načine mogli identificirati i spriječiti zlostavljanje

-  smanjivanjem dječje bespomoćnosti i zavisnosti

-  povećavanjem izvora koji bi djeci mogli pružiti podršku i pomoć

CAP program sastoji se od tri dijela:

1. Predavanja za odrasle (osoblje i  roditelje)

2. radionica za djecu

3. vrijeme za razgovor s djecom nakon radionice

Ciljevi predavanja za roditelje i cjelokupno osoblje škole su:

- educirati odrasle o problemu zlostavljanja djece

- educirati odrasle o važnosti osposobljavanja djece u mnogim područjima njihovog života

- razviti učinkovit sustav potpore djeci

- pružiti odraslima informacije o izvorima podrške i poučiti ih vještinama koje će im pomoći prilikom  pružanja pomoći djeci

- promicati ulogu roditelja i učitelja u prevenciji zlostavljanja djece

- pružiti informacije vezane uz zakonske obveze o prijavljivanju zlostavljanja djece

Koristi od CAP programa za djecu:

-  informira djecu o potencijalno opasnim situacijama da bi ih znala prepoznati i da bi ih se manje plašila

- poučava ih njihovim pravima da bi se mogla boriti za njih

- naglašava 3 glavne strategije kojima im nastoji pomoći da obrane svoja prava:

· siguran nastup i postavljanje

· podrška vršnjaka

· povjeravanje odrasloj osobi u koju dijete ima povjerenja

TeenCAP program (Child Assault Prevention)

Cilj TeenCAP programa je dati specifične i konkretne informacije tinejđerima (učenicima 8. razreda ) o pravima da budu sigurni, jaki i slobodni i pravu da donose odluke o svom tijelu. Radionice u trajanju od tri dana se provode odvojeno sa djevojčicama i dječacima.  Program uključuje  i predavanje za Učiteljsko vijeće te predavanje za roditelje.

Predstavlja varijantu CAP programa,  jednog od najboljih preventivnih programa u svijetu.

Adolescenti su visoko rizična skupina za nasilje i zlostavljanje: dvostuko su češće žrtve kriminalnog nasilja nego odrasli i više su izloženi nasilju od bilo kojeg drugog dijela populacije. TeenCAP nudi strategije za sprječavanje tog nasilja.

TeenCAP polazi od činjenica o ranjivosti adolescentne populacije. Adolescenti su ranjivi zbog:

-  nedostatka znanja

-  nedostatka moći

-  izolacije od izvora pomoći u zajednici

Adolescenti imaju premalo informacija o tome tko sve može biti napadač i kako dolazi do napada. Osobito nisu pripremljeni za napad od strane nekog koga poznaju. Nedostatak znanja o tome tko napada i kako dolazi do napada, udružen s uvjerenjem da se stvari moraju dogoditi na ovaj ili onaj način, i vjerovanjem da je izbjegavanje metoda prevencije, doprinose njihovom osjećaju odgovornosti za vlastitu viktimizaciju. Često su uvjereni da su sami tražili ili zaslužili napad jer nisu dovoljno slijedili pravila o izbjegavanju.

TeenCAP odgovara na uzroke ranjivosti adolescenata pružajući im specifične i  konkretne informacije koje ih osnažuju i smanjuju izoliranost i dajući im strategije za ponašanje u opasnim situacijama.

Izvor: Mirjana Jurica, pedagoginja