svibanj - lipanj
AVANTURA 4.A I 4.B RAZREDA U HRVATSKOM ZAGORJU
Autor: Sanja Dobrović Meštrović, 9. 6. 2016.

Učenici 4.a i 4.b razreda u avanturu upoznavanja Hrvatskog zagorja krenuli su 1. lipnja 2016.g. Veselje i radost polaska upotpunio je autobus Nogometnog kluba Rijeka koji će ih sva tri dana voziti do željenog cilja.

Putovanje smo započeli posjetom muzeju u Krapini i nalazištu  na brdu Hušnjakovo. Upoznali smo život krapinskog neandertalca i doznali ponešto o postanku našeg planeta Zemlje. Nakon ručka u Lepoglavi posjetili smo lokalnu crkvu u kojoj se nalaze jedne od najstarijih orgulja. Naše putovanje prvog dana završilo je razgledom bajkovitog dvorca Trakošćan i igrom uz Trakošćansko jezero.

Drugog dana, uživajući u prezentaciji staklarskog zanata, poželjeli smo naučiti više o starim zanatima Hrvatskog zagorja. U dvorcu Veliki Tabor dječaci su se zamišljali u ulozi vitezova, a legenda o Veroniki Desinić odvela nas je u romantiku i okrutnost ljubavnih parova iz prošlosti. O starim zanatima nastavili smo učiti u Kumrovcu. Kupili smo i ručno rađene drvene igračke koje se nalaze na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine. Zaustavili smo se kod spomenika hrvatskoj himni u Zelenjaku gdje smo uživali u ljepoti krajolika koji nas okružuje. Dan smo posebno lijepo završili u našem pansionu Zagi proslavom rođendana i plesom u discu koji je samo za nas ispunjavao sve glazbene želje.

Zadnjeg dana našeg putovanja ponovno se vraćamo u daleku prošlost. Pod deblom stare Gupčeve lipe slušamo priče o Matiji Gupcu, Franji Tahiju i teškom načinu života u prošlosti. Pored MIG-a, spomenika Rudolfu Perišinu, osjećamo domoljublje. U Mariji Bistrici posjetili smo svetište i izrađivali crvene licitare. Poslijepodnevne sate proveli smo u prekrasnom baroknom gradu Varaždinu.

Umorni krećemo put Rijeke. Stižemo oko 21.30 sati. Priče o prošlosti i ljepoti Hrvatskog zagorja pričat ćemo još dugo svojim roditeljima i prijateljima.