« Svibanj 2024 »

Izlet petih razreda u Istru
Autor: Iva Nežić Crljenica, 13. 6. 2018.

Peti razredi su 11. lipnja uživali u ljepotama Istre. Evo kako je profesorica Nataša Acinger opisala njihov izlet:

Otkako je Ivan Cukon napisao, a Matko Brajša Rašan uglazbio stihove istarske himne Krasna zemljo, Istro mila, ovaj dragulj hrvatske povijesti i kulture privlačio je pozornost zaljubljenika u svaku vrstu dragocjenosti pa smo se tako i mi odlučili zaputiti u taj prelijepi kutak naše domovine. Izlet smo započeli u Rovinju koji nas je dočekao okupan suncem i zagrijan na preko trideset Celzijevih stupnjeva, zbog čega smo tražili skrovite i sjenovite kutke u uličicama napučenim turistima. Ponajprije smo posjetili Akvarij Instituta „Ruđer Bošković“, gdje smo promatrali neke nam poznate, ali i brojne nepoznate riblje vrste i tako otkrivali bogatstvo našeg podmorja, a potom se ispod Balbijeva luka Bregovitom ulicom popeli do sv. Eufemije, zaštitnice grada Rovinja. Nakon sladoleda i trčkaranja užarenim rovinjskim ulicama zaputili smo se u Višnjan, gdje smo u Zvjezdarnici poslušali predavanje o Sunčevu sustavu, a zatim u novoj Zvjezdarnici u Tičanu teleskopom promatrali sunce i slušali o istraživanjima višnjanskih astronoma predvođenih prof. Koradom Korlevićem. Nakon odmora u hladu razgranatih stabala, malo igre loptom i trčkaranja livadom ispred Zvjezdarnice, zaputili smo se prema krajnjem odredištu – Pazinu. Već umorni, laganim smo se korakom uspeli do Kaštela, putem slušali vodiča koji je objašnjavao bogatu povijest ovog administrativnog središta Istarske županije, zatim ponovo jeli sladoled, a potom krenuli prema Rijeci. Bio je ovo dan prebogat suncem, a svakako i dojmovima što će nam ostati u sjećanju za kraj naše prve školske godine među „velikima“.

Nataša Acinger, prof.