« Svibanj 2024 »

Učenici 7.c razreda posjetili Prihvatilište za beskućnike „Ruže sv. Franje“
Autor: Iva Nežić Crljenica, 11. 6. 2018.

Dobro se dobrim vraća. Znaju to naši učenici 7.c razreda i njihova razrednica. Oni su posjetili Prihvatilište za beskućnike "Ruže sv. Franje" na Kozali.

U hladovini čempresa, pokraj crkve sv. Romualda i Svih Svetih na Kozali nalazi se mjesto gdje su mnogi riječki beskućnici pronašli svoj dom. Ondje se, naime, nalazi Prihvatilište za beskućnike Ruže sv. Franje koje je 2007.g. osnovao Franjevački svjetovni red Mjesnog društva Trsat u prostorima koje je osigurala Riječka nadbiskupija. Mnogi ljudi koji su se našli na rubu egzistencije, ostavljeni od svih, usamljeni i nesretni, baš su u riječkom Prihvatilištu pronašli novu nadu u bolje sutra, tu su našli ljude koji ih razumiju i volontere koji su ih znali uputiti na pravi put kako bi nanovo izgradili svoj život.

Naše učenike uvijek volimo podsjećati da posvuda žive ljudi manje sretni od nas  i da tim ljudima valja pomoći. Ne samo u vrijeme blagdana, to trebamo činiti kad god smo u prilici. Stoga su učenici 7.c razreda u pratnji razrednice Dragane Balvan Matoković posjetili Prihvatilište 8. lipnja te se upoznali s korisnicima i njihovim životnim pričama prije dolaska u Prihvatilište i sada. Mnoge dirljive i nezamislive životne priče potaknule su naše učenike na razmišljanje i podsjetile ih da im je život najljepši dar koji moraju što kvalitetnije iskoristiti. Učenici su korisnicima darovali namirnice i higijenske potrepštine, a potom su svi zajedno zaigrali društvene igre: šah, Crni Petar, Pictionary, Alias... Smijehu i veselju nije bilo kraja, a korisnici su počastili goste ukusnim domaćim sokom od bazge koji sami spravljaju.

Ovim posjetom učenici 7.c razreda sa svojom razrednicom željeli su potaknuti širu javnost na volontiranje, poradili su na podizanju svijesti o važnosti međuljudske solidarnosti i empatije. Davati potrebitima i pomoći nemoćnima može nas učiniti boljim i sretnijim ljudima.

Pred sam odlazak iz Prihvatilišta dogovorena je daljnja suradnja sljedeće školske godine kada će učenici opet posjetiti korisnike i pomoći im u prodaji časopisa Ulične svjetiljke.