« Svibanj 2024 »

Krk – tako prekrasan, tako blizu...
Autor: Iva Nežić Crljenica, 26. 5. 2017.

Učenici sedmih razreda svoj su završni izlet proveli na Krku i uživali u bajkovitim mjestašcima našeg najvećeg otoka.

Neka mjesta nikada ne dosade. Uvijek im se rado vraćamo, uvijek nas iznova oduševe. Naš je otok Krk baš takvo mjesto. Brojne legende, male uličice u bajkovitim mjestašcima, tirkizno more, bogata povijest, temelji kulture i pismenosti hrvatskoga naroda, sve nam to nudi najveći hrvatski otok.

Naši su 7.c i 7.d razredi 22. svibnja, a 7.a i 7.b razredi 23. svibnja svoj završni izlet, u pratnji razrednica,  proveli u četirima mjestima na Krku: Dobrinju, Vrbniku, Jurandvoru i gradu Krku.

U Dobrinju, „gradiću-muzeju“, šetali su uskim uličicama da bi došli do zvonika i čuli zagonetnu priču o njegovoj prošlosti. Zanimljiva je bila šetnja dobrinjskim parkom jer je nekada, početkom 20.stoljeća, tu šetao Vladimir Nazor. Placa, središnji trg, duša je ovoga mjesta i tu se osjeća duh bogate i burne prošlosti.

„Vrbniče nad morem, visoka planino.“ Možda je impozantna pozicija Vrbnika potaknula narodnog pjesnika na ovu hiperbolu. Nije Vrbnik planina, ali je svojim položajem, visoko na brijegu, vrlo atraktivan, posebno turistima. Naši su sedmaši u Vrbniku prošetali starom jezgrom do crkvice svetog Ivana Krstitelja iz 14.st. Zaustavili su se na glavnom trgu, a potom obišli kapelicu svetog Antuna Padovanskog. Prošli su, točnije provukli se, i najužom uličicom na svijetu – Klančićem. Bajkoviti zvonici i kamene kuće vratili su ih u neka davna vremena.

A što reći o Jurandvoru? Naše je izletnike u crkvici svete Lucije dočekala stručna voditeljica koja je djeci ispričala sve o pronalasku Bašćanske ploče, o mjestu gdje se ona nalazila te o sadržaju i pismu kojim je pisana. Rekli su neki učenici da je poseban osjećaj biti na mjestu gdje je pronađen spomenik koji je temelj hrvatske kulture i pismenosti.

U gradu Krku nezaobilazni su Frankopanski kaštel i Katedrala te lijepa šetnica uz more. Ipak, naše je učenike najviše oduševila vožnja podmornicom tijekom koje su vidjeli bogatsvo biljnog i životinjskog svijeta jadranskog podmorja, ali i podvodni park s raznim replikama amfora iz antičkog doba, škrinjama i potopljenim barkama.

Pred povratak u Rijeku svi su odmorili umorne noge i počastili se ukusnim sladoledom. Ljeto je blizu, Krk je blizu... Idealna kombinacija!

PREKRASAN KRAJOLIK, PREKRASAN IZLET!