« Svibanj 2024 »

„Znaš Kvarner?“ Naši šestaši znaju!
Autor: Iva Nežić Crljenica, 26. 5. 2017.

Učenici 6.b razreda su se 17. svibnja vozili turističkim autobusom, a potom sudjelovali u kvizu "Znaš Kvarner?".

Tko još nije upoznao naš voljeni Kvarner, ne zna što je propustio.

Ki profumi, ki kolori,
S čen san ovo merital?
Se ča imaš, se mi davaš,
Niš ne išćeš za jubav.
Kako škrtac čuvan za se
Tu lipotu doma svojga.
Se lipote, čuda svita
Nisu sjena kraja mojga.

(Glazba Robert Grubišić, stihovi Zlatan Marunić, izvedba Klapa Reful i Mario Battifiaca na MIK-u 2005 g.)

Često i ne znamo vrijednost kulturne baštine našega Kvarnera i nismo svjesni ljepote svoga zavičaja. Dobro je, stoga, učenike uključiti u aktivnosti kroz koje će na zabavan način utvrditi ili proširiti svoja znanja o zavičaju u kojem žive.

Naš je 6.b razred, s učiteljicom Radom Malobabić u pratnji, 17.svibnja sudjelovao u zabavno-edukativnom kvizu „Znaš Kvarner?“ u organizaciji Grada Rijeke. Kviz je nastavak nagrađivanog kviza „Znaš Rijeku?“, a namijenjen je učenicima šestih razreda riječkih škola.

Najprije smo turističkim autobusom obišli brojna mjesta značajna za riječku povijest, a tijekom cijele vožnje nam je povjesničarka Svida pričala zanimljive i korisne priče o riječkoj Rafineriji šećera, legendarnom dvoglavom orlu, o Bakru i brojnim drugim institucijama, zgradama i znamenitostima. U Bakru smo razgledali crkvu svetog Andrije te kriptu ispod crkve. Po završetku obilaska trebalo je pokazati što smo naučili. Stigli smo u Tower centar gdje je u improviziranom radijskom studiju u prostorijama „Happy Landa“ održan kviz „Znaš Kvarner?“. Natjecali smo se protiv OŠ Kantrida i OŠ Podmurvice, a u kvizu su nas predstavljali Roko Maraš i Marko Bogdanović. Naši su dečki bili sjajni, no ipak su natjecatelji OŠ Kantrida bili bolji za jedan bod. Na radijskoj postaji Totalni FM puštena je u subotu, u 10:00 sati, snimka napetog kviza.

VOŽNJA TURISTIČKIM AUTOBUSOM UZ ZANIMLJIVE PRIČE POVJESNIČARKE SVIDE

U BAKRU