« Kolovoz 2020 »

Sveti Nikola dolazi... Jeste li stavili čizmice i čarape u prozor?
Autor: Iva Nežić Crljenica, 5. 12. 2016.

Preslatkom priredbom dozvali smo 5. prosinca 2016.g. svetog Nikolu da nam donese darove i obilje sreće i zdravlja. Naši su učenici sa svojim učiteljicama vrijedno pripremali zabavne i šaljive točke kojima su razveselili svoje vršnjake, ali i roditelje, none, noniće, bake i djedove u publici.

Prema narodnom vjerovanju, sveti je Nikola činio  čudesa.Tako je jednom poput Isusa smirio uzburkano more i spasio mornare. Zato je on svetac i zaštitnik pomoraca.

Jednom je svojim blagoslovom spasio dijete kojemu je zapela riblja kost u grlu. Zato je on svetac i zaštitnik djece.

5.prosinca navečer stavljamo čarapu ili čizmicu u prozor i čekamo Nikolin poklon. A zašto imamo taj običaj?

Legenda kaže ovako:

U blizini Nikoline kuće živio je čovjek koji je izgubio sav imetak i koji je imao 3 kćeri. Nije im imao za miraz pa se nisu mogle udati. No, otac ih je po svaku cijenu odlučio prodati. Kćeri su se svaku večer molile Bogu da se to ne dogodi. To je čuo Nikola pa je po noći ubacio zlatnike kroz dimnjak u ognjište.

Kako su na ognjištu visjele čarape, zlatnici su upali u čarape.

Djevojke su se uspjele udati i svi su lijepo živjeli.

A sada svi pripremite čizmice i čarape i noćas slatko spavajte iščekujući Nikolin dolazak.

Galerija fotografija s priredbe: