« Listopad 2020 »

Šestaši u "Trešnji"
Autor: Iva Nežić Crljenica, 5. 11. 2016.

Učenici šestih razreda u pratnji razrednica i učiteljica hrvatskoga jezika posjetili su 3. studenoga Gradsko kazalište "Trešnja" u Zagrebu.  Posjet kazalištu bio je organiziran u dva dijela, tako smo najprije odgledali predstavu Postolar i vrag, a zatim u programu U kazalištu o kazalištu razgledali  cjelokupnu kazališnu zgradu, od scene do onih prostora koji gledatelju ostanu skriveni, a neophodni su za održavanje predstave. Učenici su također upoznati s procesom nastanka kazališne predstave, od nastajanja teksta, čitaćih proba, izrade kostima i scenografije, uloge rasvjete i tonskih scenskih efekata.

Veliko oduševljenje naši su šestaši pokazali tijekom izvođenja same predstave, obzirom da je ova Šenoina priča smještena u naše vrijeme, doba koje svoju bit nalazi u posjedovanju stvari, a gubi se ljudskost i dobrota. Stoga izvedba i započinje Putnikovom rečenicom: Jako je važno imati pouzdane cipele koje će vas nositi kroz život, nakon čega se otvara poznati književni prostor koji progovara o prodaji ljudske duše, a redateljica Saša Broz nekoliko nas puta podsjeća na činjenicu da: Ide vrijeme, prođe rok, eto vraga skok na skok. Uigran glumački ansambl približio nam je ovu neprolaznu temu i natjerao nas da se barem načas zamislimo nad životom koji živimo.

Iako smo u kazališnoj zgradi proveli čitavo jutro, bilo je ovo jedno od najljepših kazališnih iskustava za naše oduševljene šestaše.

Nataša Acinger