POSJET ZAMETSKIH ZVONČARA PRODUŽENOM BORAVKU
Autor: Iva Nežić Crljenica, 28. 2. 2018.

Učenicima koji pohađaju produženi boravak, učiteljice su priredile iznenađenje. U posjet su im došli Zametski zvončari i to naš učenik 2.d razreda Andro Kolarec i njegov tata Darko Kolarec.

Tata Darko je učenicima objasnio tradiciju Zametskih zvončara koja traje već 50 godina. Zametski zvončari i maškare su jedna od najstarijih i najbrojnijih karnevalskih grupa s područja grada Rijeke. Trenutno imaju oko 80 odraslih zvončara i 40 malih zvončara koji njeguju tradiciju našega kraja. Tata Darko dugi niz godina zvončar, a Andro je već kao osmomjesečna beba nastupao u karnevalskoj povorci kao mići zvončar.

Andro je učenicima objasnio koju opremu mora imati zvončar:

• teški postoli
  • kopice
  • črjenu rigu na belin bragešama
  • zvonac
  • ovčju kožu
  • mornarsku maju
  • črjeni facol
  • mačuku
  • rogi.

Učenici su mogli isprobati zvončarsku opremu, a posebno su im se svidjeli zvonac i mačuka.

Velika hvala našem učeniku i njegovom tati što su se odazvali našem pozivu i uljepšali nam ovaj radni dan u produženom boravku.