Učenici trećih razreda upoznali grad Rijeku i svoj zavičaj kroz povijest
Autor: Iva Nežić Crljenica, 20. 3. 2018.

U sklopu nastave Prirode i društva učenici u trećem razredu usvajaju znanja o svom zavičaju u prošlosti te stječu vještine snalaženja u vremenu. Kako bi im što bolje približile ove nastavne sadržaje, njihove su ih vrijedne učiteljice odvele na terensku nastavu.

Tako su jedan (gle, čuda) djelomično sunčan ožujski dan proveli u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja te u šetnji centrom Rijeke.

Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja smješten je u jednoj od najljepših riječkih građevina, Guvernerovoj palači. Učenici su oduševljeno šetali prostranim hodnicima, a zatim su pogledali prezentaciju i poslušali zanimljivo predavanje o najvažnijim kulturno-povijesnim spomenicima našega grada. Naučili su razliku između materijalne i nematerijalne baštine te zaključili kako je naša Rijeka prava riznica kulturne baštine, ali to često zaboravimo pa bi svakako valjalo povremeno otići u šetnju Rijekom te, neopterećeni obavezama, uživati u njezinim ljepotama.

Naši su učenici upravo to i učinili. Učiteljice su ih provele centrom Rijeke i pokazale im uživo sve ono što su vidjeli u prezentaciji u Muzeju: Stara rimska vrata, Gradski toranj, Kosi toranj, kapucinsku crkvu Gospe Lurdske, katedralu svetog Vida, Trg Riječke rezolucije…

Umorni i ponosni vratili su se kući puni dojmova. Naša je Rijeka uistinu biser Kvarnera!