ožujak - travanj
Dalmatinska avantura 8.a i 8.b razreda
Autor: Sanja Dobrović Meštrović, 17. 4. 2016.

Vrijeme održavanja: 16. – 18. ožujka 2016. godine

Odredište: Srednja Dalmacija (Smiljan, Zadar, Šibenik, Trogir, Split, Pakovo Selo)

Broj učenika: 8. a razred – 18 učenika

8. b razred – 13 učenika

Razrednice: Sanja Dorčić, 8.a

Silvija Benković, 8. b (zamjena za Sandru Oršanić Šimunić)

Pratnja: Damir Rabar, učitelj TZK

U srijedu 16. ožujka 2016. godine u ranim jutarnjim satima krenuli smo na ekskurziju. Jadranskom magistralom vozili smo se do Senja te se preko Vratnika popeli do Žute Lokve i nastavili autocestom prema Smiljanu. Posjetili smo Memorijalni centar Nikola Tesla. Učenici su saznali gdje je rođen taj genijalni znanstvenik, kako je izgledao dio njegova života proveden u rodnom mjestu, čime se bavio, za što je sve zaslužan, koja su njegova otkrića, kamo je sve putovao... Nakon Smiljana krenuli smo put Nina. Obišli smo ovaj povijesni gradić, svaki je učenik dotaknuo palac Grgura Ninskog i zaželio želju. Proučili smo unutrašnjost crkve Svetoga Križa i saznali njezine osobitosti. U Solani Nin dočekao nas je gospodin koji je učenicima pokazao način na koji se dobiva sol,  te količinu koja se proizvodi u ovom malenom pogonu. Nakon obilaska solane krenuli smo put Zadra. U Zadru smo prošetali gradskom rivom, oduševljeno slušali Morske orgulje i pogledali Pozdrav suncu. Prošetali smo i Kalelargom, razgledali katedralu Sv. Stošije te saznali puno toga o povijesti ovoga predivnog grada. Nakon kratkog predaha krenuli smo k našem krajnjem odredištu, Šibeniku. U Šibenik smo stigli u kasnim večernjim satima i smjestili se u hotel Ivan u sklopu turističkoga kopleksa Solaris. Nakon večere dobro smo se zabavili u diskoteci u sklopu hotela, plesali, pjevali i opušteno se družili.

Drugoga dana nakon doručka krenuli smo za Trogir. Tamo nas je dočekao lokalni vodič. Šetali smo Trogirom, razgledali njegove znamenitosti i naučili puno o povijesti grada i načinu života ljudi, o običajima i bogatoj kulturnoj baštini. Učenici su se divili trogirskoj katedrali, palači Ćipiko, Kneževom dvoru. Nakon Trogira krenuli smo prema Splitu. Nakon ručka u restoranu obišli smo centar grada, staru gradsku jezgru: Dioklecijanove podrume, Peristil, splistkog Grgura Ninskog. Učenici su čuli mnogo o bogatoj splitskoj kulturnoj baštini, o povijesti grada i ljudima koji su obilježili različite povijesne epohe. Zadržali smo se i na tzv. Voćnom trgu gdje smo poslušali priču o Marku Maruliću i ujedno se divili Meštrovićevom kipu Marka Marulića. Prošetali smo i Marjanom s kojega se pruža predivan pogled na grad. Nakon šetnje splitskom rivom učenici su imali slobodno vrijeme za predah, razgovor, kupnju suvenira ili šetnju. U večernjim satima vratili smo se u hotel u Šibeniku te se opet dobro zabavili i nasmijali u hotelskom disko-klubu.

Trećega dana nakon doručka krenuli smo u obilazak centra Šibenika. Učenike se dojmila  ljepota ovoga prekrasnog grada, uske uličice koje skrivaju brojne tajne i pričaju nam nevjerojatne priče. Razgledali smo katedralu Sv. Jakova, Kneževu palaču.. Nakon razgleda Šibenika krećemo za Pakovo Selo (Etnoland Dalmatia). Tamo smo ručali tradicionalne specijalitete ovoga kraja. Nakon ručka učenici su doznali sve o životu ljudi, o njhovim običajima i načinu na koji su živjeli i radili u davnim vremenima. Za kraj su nam učenice Anja Štefančić i Lara Prelac zapjevale.

Umorni smo krenuli prema Rijeci te u voljeni grad stigli u večernjim satima.

Učenici i razrednice 8.a i 8.b razreda