ožujak - travanj
VRIJEDNE RUKE UČENIKA I UČITELJICA IZ PRODUŽENOG BORAVKA
Autor: Sanja Dobrović Meštrović, 17. 4. 2016.

Dragi čitatelji!

Produženi boravak je mjesto gdje učimo, ali se i ugodno družimo. Ovdje našoj kreativnosti nema kraja. Svaki važan datum, godišnja doba ili prve ljubavi volimo obilježiti na poseban način. Upoznajte neke od aktivnosti kojima smo se bavili tijekom ove školske godine.

Došla nam je jesen. Posjetila nas je u produženom boravku i donijela prekrasne boje i mirise. Obilježili smo ju kroz nekoliko likovnih radionica. Zahvalnost za plodove zemlje iskazali smo slikajući kukuruz i izrađujući grožđe tehnikom kolaža. Promatrali smo jesenske mijene u prirodi, a potom ih  prenijeli na naš pano. Priroda i njezine čarobne boje neiscrpna su nam inspiracija. Sve radionice začinili smo pjesmom i pričom.

Kako bismo unijeli dašak zabave, ušli u svijet mašte  i naučili se međusobno prihvaćati i poštivati razlike u običajima, obilježili smo Noć vještica.  Motivom ruku željeli smo dočarati kako su mnogi strahovi koje imamo neutemeljeni, a snaga da im se odupremo je u nama. Naše su ruke zasjale punim sjajem, a vještice načinjene od recikliranih rola papira pokazale su svoju moć.

S dolaskom zime nismo se zatvorili u učionice već smo se gotovo svakodnevno divili prirodi i njenom zimskom kaputu. Naučili smo razliku između listopadnih i vazdazelenih stabala, promatrali ptice stanarice i selice, uočavali promjene u  biljnom svijetu te saznali koje životinje spavaju zimski san. Otkrili smo važnost topline doma u zimskim danima i doživjeli susrete sa snježnim pahuljama. Sve to prenijeli smo na papir i ukrasili svoje tople prostorije.

Maškare su nam donijele peto godišnje doba s porukom da mnogo toga neotkrivenog leži u nama i da je u redu da katkad nosimo maske, ukoliko pod njima nema loših namjera. Pod motom „Budi što želiš“, pjesmom i plesom pokazali smo što bismo potajno željeli  biti ili na jedan dan postali neka poznata ličnost.

Nakon nekoliko kišnih dana dobili smo ideju za sljedeći  likovni podvig. Nezaobilazni i najvažniji detalj tijekom kišnih dana upravo je kišobran koji svojim šarenim bojama nerijetko plijeni pozornost. Jedna od naših polaznih misli bila je da u životu treba plesati i kad je kiša jer nakon svake kiše dolazi sunce.

Ususret Valentinovu slavimo ljubav!  Zagrljaj je naše svitanje, poljubac je naše sunce, srce je naš svijet, a ljubav pokretač svega. Nastale su pjesme i pisma koji su i ove godine na vrijeme dostavljeni simpatijama, prijateljima, a možda i budućim ljubavima.