I mi smo odjenuli raličite šarene čarape!
Autor: Iva Nežić Crljenica, 24. 3. 2017.

21. ožujka obilježili smo Svjetski dan osoba s Downovim sindromom nošenjem različitih šarenih čarapa.

21. ožujka obilježava se Svjetski dan osoba s Downovim sindromom. Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška (jedan od najčešćih genetskih odstupanja). Neki podaci pokazuju  kako se prosječno jedno od 700 novorođene djece rađa s tim sindromom.

Povijest i prve simptome Downovog sindroma opisao je 1866. g. Langdon Down na svom djetetu, a 1957.g. Lejeune je otkrio da se radi o genetskom poremećaju pri kojem se javlja višak jednog kromosoma ili jednog dijela kromosoma na 21. kromosomskom paru. Downov sindrom pogađa sve rasne skupine i može se javiti u bilo kojoj obitelji, bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili način života. Downov sindrom godinama se istražuje, no razlog nastajanja ovakve pogrešne podjele stanica i dalje je nepoznat.

Ljudi s Downovim sindromom imaju različite probleme u psihofizičkom razvoju. Karakterno su topli, dobrodušni i veseli, rado komuniciraju sa svojom okolinom te vjerno kopiraju ponašanja svoje sredine. Često mogu biti kreativni. Tijekom odrastanja trebaju različite medicinske i rehabilitacijske postupke te posebne metode učenja, a posebno je važno osposobiti ih za samostalan život. Ipak, cijeli život im je potrebna tuđa njega i pomoć.

Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želimo upoznati svijet s ovim poremećajem i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom.

Potaknuti  primjerima iz cijeloga svijeta, i u našoj smo Školi 21. ožujka odjenuli različite šarene čarape koje simboliziraju podršku osobama s Downovim sindromom. Na taj smo način jednim malenim činom ukazali na potrebu integriranja osoba s Downovim sindromom u društvo i razbijanja predrasuda o ljudima drugačijima od nas.