Ambasadori TIĆ-a
Autor: Iva Nežić Crljenica, 5. 11. 2017.

TIĆ  je  javna ustanova koja se bavi nizom djelatnosti, od savjetovališta za djecu i roditelje, preko programa poludnevnog boravka do preventivnih programa.

U okviru preventivne djelatnosti postoji projekt Ambasadori TIĆ-aGlavna ideja projekta je uključiti djecu kao ravnopravne partnere u prevenciji nasilja nad i među djecom i u promicanju i zaštiti dječjih prava.

Prije nego Vam predstavimo projekt  Ambasadori TIĆ-a,  želimo Vas upoznati s nekoliko  informacija vezanih za ustanovu TIĆ,  koja se  nalazi na adresi Beli Kamik 11 u Rijeci.

TIĆ  je  javna ustanova koja se bavi nizom djelatnosti, od savjetovališta za djecu i roditelje, preko programa poludnevnog boravka do preventivnih programa.

U okviru preventivne djelatnosti postoji projekt Ambasadori TIĆ-a. Glavna ideja projekta je uključiti djecu kao ravnopravne partnere u prevenciji nasilja nad i među djecom i u promicanju i zaštiti dječjih prava. Cilj projekta je potaknuti djecu na aktivno sudjelovanje u preventivnim  aktivnostima, informirati djecu o njihovim pravima i odgovornostima te ih poučiti o pojavnim oblicima nasilja kako bi ih mogli prepoznati i zaštititi se, ohrabriti djecu da samoinicijativno i pravovremeno poduzimaju mjere za zaštitu svojih prava,  senzibilizirati stručnu i širu javnost na problem nasilja nad i među djecom i osvijestiti značaj preventivnog djelovanja.

Tko su Ambasadori TIĆ-a?

Ambasadori TIĆ-a su učenici i učenice riječkih osnovnih škola koji, kroz sudjelovanje u edukativnim aktivnostima TIĆ-a i djelovanju u svojim školama, doprinose prevenciji zlostavljanja djece i promicanju dječjih prava i odgovornosti.

Nova generacija Ambasadora bira se svake dvije godine među učenicima šestih razreda, iz svake škole biraju se po dva predstavnika. Glavni kriterij za odabir Ambasadora je da to budu učenici koji svojim utjecajem mogu promicati vrijednosti i kulturu nenasilja među vršnjacima.

Koja je uloga Ambasadora TIĆ-a?

Da sukladno svojoj dobi i mogućnostima promiču dječja prava  i obveze, podsjećaju učenike svojih škola i javnost da problem zlostavljanja i zanemarivanja djece postoji i da se o tome ne smije šutjeti. Titula Ambasadora Tić-a predstavlja svojevrsno priznanje učeniku da zna prepoznati zlostavljanje i zanemarivanje djece, da poznaje načine kako i tko sve može spriječiti nasilje nad i među djecom te kako se može pomoći žrtvama.

Što čine Ambasadori TIĆ-a?

Ambasadori u dvije godine svojeg djelovanja sudjeluju u nizu edukativnih aktivnosti koje su sadržajno prilagođene njihovoj dobi, a odnose se na značajna područja problematike nasilja nad i među djecom. Kroz aktivnosti učenici stječu znanja i vještine za prepoznavanje nasilja i djelovanje na nasilje, a koje ih pripremaju na djelovanje u samim njihovim okruženjima. Krajnji cilj Ambasadora TIĆ-a jesu aktivnosti koje oni, potaknuti aktivnostima u TIĆ-u, provedu u svojim školama i na taj način doprinose prevenciji nasilja nad i među djecom.

Tko su Ambasadori TIĆ-a OŠ Zamet?

Protekle dvije godine,  funkciju Ambasadorica TIĆ-a obnašale su vrijedne, marljive i odgovorne učenice; Lucija Babić 8.c i Paola Krpan 8.d razred koje su svojim radom bile zamijećene na  radionicama organiziranim za ambasadore.  Upravo su zbog toga bile pozvane i na obilježavanje različitih manifestacija u organizaciji ustanove TIĆ od kojih izdvajamo konferenciju za novinare protekle godine te obilježavanje desetogodišnjeg rada  riječkog ureda pravobraniteljice.