U izborniku lijevo, pod 130 godina,  pogledajte prelijepe likovne radove, pročitajte zanimljive literarne radove te pratite aktivnosti povodom obilježavanja 130 godina postojanja Osnovne škole Zamet.

Peti razredi na izletu u Istri
Autor: Gabrijela Krišković, 12. 6. 2013.

Svi mi, učenici petih razreda, nestrpljivo smo iščekivali polazak na posljednji izlet ove godine koji će zaokružiti uspomene na ovu drugačiju školsku godinu.

Okupili smo se ispred Dvorane Zamet i nervozno iščekivali dolazak autobusa, vrpoljeći se na hladnim i neudobnim klupama. Ugurali smo se u autobus, trudeći se uhvatiti najbolja mjesta i uživati u druženju sve do Istre.

Stigli smo do jame Baredine, na livadi smo marendali i poigrali se. U grupama smo silazili u svih pet prostorija jame Baredine koju su krasile nevjerojatne sige raznih oblika i boja. Sige su nas podsjećale na: rastopljeni sir, slapove, zavjese i na kip Majke Božje. Pomislili smo kako je priroda nevjerojatna i kako se zna poigrati oblicima. Stubama smo se spustili do najniže jame koja se nalazi na 60 m ispod zemlje. Tamo smo naišli na predivno jezerce u kojem su uživale tri čovječje ribice. O njima smo saznali da su endemske životinje, zaštićene Bernskom konvencijom, da su im oči pokrivene kožicom koja je bezbojna jer joj nedostaje pigment. Kroz jamu nas je vodio mladi vodič koji je imao strpljenja za sva pitanja znatiželjnih jedanaestogodišnjaka.

Nakon toga zaputili smo se prema Poreču gdje smo pogledali Neptunov hram i Eufrazijevu baziliku. Preko Vrsara put nas je vodio za Rovinj. Kratko smo se zaustavili na drvenom vidikovcu s kojeg se pruža prekrasan pogled na Limski kanal. Na ulazu u Rovinj svratili smo u mini-park Hrvatska u malom. U njemu se nalaze makete hrvatskih znamenitosti. Veselo smo trčkarali pokušavajući pogoditi imena svih građevina. Nakon kraće vožnje stigli smo do Rovinja. Crkva svete Eufemije, čija je unutrašnjost bogato ukrašena, zadivila nas je. Spustili smo se do središta Rovinja gdje smo imali slobodnog vremena da sami razgledamo grad i rashladimo se sa sladoledom.

Ni kišica, koja je pokušavala pokvariti naš izlet, u tome nije uspjela. Otjerali smo je našom pozitivnom energijom koja je prštala na sve strane. S puno lijepih utisaka, iz naše zelene Istre, vratili smo se u Rijeku, a zaspali s mislima o nekom sljedećem izletu jer smo ga uistinu zaslužili. Učiteljice ni jednom nisu digle glas jer smo mi petašići stvarno DOBRI!

Petra Bašić, V.a

Nika Flego, V.a

Lea Cofek, V.d

Izvor: Sanja Andrijević

Peti razredi na izletu u Istri
Autor: Gabrijela Krišković, 12. 6. 2013.

Petra Bašić, V.a

Nika Flego, V.a