« Svibanj 2024 »

U izborniku lijevo, pod 130 godina,  pogledajte prelijepe likovne radove, pročitajte zanimljive literarne radove te pratite aktivnosti povodom obilježavanja 130 godina postojanja Osnovne škole Zamet.

Noć knjige obilježili smo susretom s riječkom književnicom Moreom Banićević
Autor: Helena Barić Karajković, 26. 4. 2024.

Skupina učenika 6. i 7. razreda okupila se u školskoj knjižnici kako bi se družila i upoznala s riječkom autoricom za mlade Moreom Banićević, a povodom obilježavanja Noći knjige, manifestacije koja u središte svojeg interesa stavlja djela, njihove tvorce i čitatelje, s ciljem zajedničkog dijeljenja radosti čitanja i pisanja. Tema ovogodišnje Noći knjige jest Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a upravo tom i sličnom tematikom u svojim knjigama bavi se naša gošća.

Morea Banićević rođena je i odrasla u Rijeci. Bavi se pisanjem, čitanjem, igranjem videoigara i šetanjem prirodom. Voli životinje, najviše pse. Dosada je napisala trilogiju hororaca za djecu i mlade: „Demon školske knjižnice“, „Dvojnici iz tame“ i „Tragovima Crnog Petra“. Romani su višestruko nagrađivani i rado se čitaju. „Demon školske knjižnice“ i „Dvojnici iz tame“ osvojili su nagradu „Sfera” u kategoriji najboljeg romana za djecu, a Demon je odabran i za Nacionalni projekt za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja djece i mladih „Čitanjem do zvijezda”. Roman „Dvojnici iz tame“ osvojio je nagradu „Grigor Vitez Ptičica” za najbolji roman po izboru Dječjeg žirija te pohvalu nagrade „Grigor Vitez” za popularizaciju žanra fantastike među djecom i mladima.

Na susretu smo se upoznali s njena dva posljednja romana: Mjesečari Monteriera i, najnovijim, Izgubljeni gospodin Kovač.

U Noći knjige zanimalo nas na koje se načine kao čitatelji nosimo s izazovnim vremenima te kako možemo, zahvaljujući onom što čitamo u knjigama, mijenjati sebe, a onda i ishode koji su pred nama. Doznali smo i mnoge druge zanimljive stvari o autorici: kako je bilo odrastati u Rijeci, kako piše svoje romane, od kuda crpi inspiraciju, kako joj je čitanje u školskoj dobi utjecalo na pisanje danas, planovima za nove knjige i zaključili da je naša gošća književnica modernog doba – zanimljiva i drugačija.

Oduševila nas je poznavanjem video igrica i razmišljanjem da umjereno igranje igrica može osnažiti naš um te da igranje igrica ne isključuje čitanje knjiga, već, naprotiv – čitanje je prijeko potrebno kako bi taj um bio još snažniji i spreman za uporabu i kritičko mišljenje.

Poželjeli smo joj uspješan nastavak stvaranja uz želju da ponovno posjeti našu školu.

Noć knjige obilježili smo susretom s riječkom književnicom Moreom Banićević
Autor: Helena Barić Karajković, 26. 4. 2024.