Polaznici izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom
Autor: Iva Nežić Crljenica, 22. 3. 2024.

Učenici petih i šestih razreda koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje, sa svojim voditeljicama, obilježili su ovaj važan datum te tako još jednom ukazali na potrebu integracije osoba s poteškoćama u razvoju u društvo. Osobe s Down sindromom čine ovaj svijet lijepim i vedrim mjestom te nam pružaju toplinu i utjehu i u najtežim trenucima.

21. ožujka svake godine obilježava se Svjetski dan osoba s Down sindromom. Down sindrom jedan je od najčešćih genetskih poremećaja te se prosječno pojavljuje kod jednog od 650 djece. Nekada su djeca s ovim sindromom bila izolirana u specijaliziranim ustanovama, no danas su, srećom, ravnopravni članovi društva te su često uključeni u redovne škole uz nastavne pomoćnike. Polaznici Građanskog odgoja i obrazovanja radili su na podizanju svijesti o potrebi pomaganja vršnjacima i prijateljima s Down sindromom ali i bilo kojom drugom poteškoćom u razvoju. Napravili su prigodan plakat sa šarenim neuparenim čarapicama koje su već dugi niz godina simbol Svjetskog dana osoba s Down sindromom.