"Zametske malice" osvojile 1. mjesto na Hrvatskom dječjem festivalu
Autor: Iva Nežić Crljenica, 22. 11. 2023.

Obavezno pročitati! O velikom uspjehu izvještavaju učiteljice Jelena Fabijan, Ana Latin i Ana Ilijić koje su i same važan dio ove predivne glazbene priče:

U nedjelju, 19.11. 2023. održao se 27. hrvatski dječji festival u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu.

Hrvatski dječji festival, popularnije nazvan HDF, najmasovnije je okupljanje djece predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta iz cijele Hrvatske. Svake godine okuplja oko tisuću sudionika, pri čemu kroz rad sa djecom i stimuliranje prezentacije njihovih talenata i kvaliteta potiče razvojne mogućnosti i utire put stvaranju budućih pjevača. Na festivalu nazvanom „Stih i nota, sto divota“ nastupila su 24 zbora s područja cijele Hrvatske.

Našu Školu predstavljao je dječji zbor sastavljen od članica malog zbora i vokalne skupine „Zametske malice“ te članovi plesne skupine.

Vokalnu skupinu „Zametske malice“ čine glazbeno darovite solistice koje izvode višeglasno pjevanje te su i studijski snimile ovu pjesmu.

Na Hrvatskom dječjem festivalu naš zbor nastupio je prvi put pod vodstvom učiteljica Jelene Fabijan i Ane Latin.

Izveli su pjesmu „Grad“ za koju je glazbu napisala Jelena Fabijan uz vanjskog suradnika Darka Terlevića, stihove naša učiteljica Ana Ilijić, a vokalni aranžman Darko Terlević.

Pjesma “Grad” utjelovljuje čistu i iskrenu ljubav prema našoj Rijeci i ljudima koji ju čine.

S obzirom da naš grad već neko vrijeme nije dobio himnu iz područja dječjeg stvaralaštva, možda baš ova pjesma postane prepoznatljiva i ostavi trag u riječkoj glazbi.

„Zametske malice“ osvojile su 1. mjesto stručnog ocjenjivačkog žirija te su među 5 zborova koji su posebno pohvaljeni priznanjem za ravnopravno prvo mjesto za ukupni dojam skladbi osvojivši ocjene u gornjem bodovnom rangu.

Učiteljice Jelena Fabijan i Ana Latin bile su među nekolicinom maestri koje su osvojile prestižno Priznanje za umjetničko postignuće u radu s dječjim zborom na HDF-u 2023. koje dodjeljuje Hrvatska udruga zborovođa.

Narednog dana su članice vokalne skupine „Zametske malice“ Lea Manojlović, Vita Jovančević, Sara Dragelj, Mila Zdjelar, Maja Bogdanović i Morena Nekić nastupile u prostoru Palače Modello pred velikim auditorijem priznatih glazbenika na 7. izbornoj skupštini Hrvatske glazbene unije, podružnice Rijeka. Na zatvaranju svečanog dijela programa, nakon nastupa drugih glazbenika poput Elvisa Stanića, Šajete, Duška Jeličića i drugih, besprijekorno su izvele pjesmu „Ajmo Rijeka“ uz pratnju Darka Terlevića na gitari i Dorijana Cuculića na klaviru. Uz velike čestitke publika ih je nagradila dugotrajnim aplauzom!