Zdravstveni klub - predavanje i radionica o dijabetesu
Autor: Iva Nežić Crljenica, 6. 3. 2018.

Povodom obilježavanja Dana specifičnih bolesti  i Dana ružičastih majica 2. su ožujka članovi Zdravstvenog kluba progovorili o prihvaćanju različitosti  među učenicima s naglaskom na  zdravstvenim problemima koji pogađaju mlađu populaciju - adolescente.

Bolest koja danas pogađa sve više mladih, a koja više  i ne spada u kategoriju specifičnih bolesti, svakako je dijabetes tipa 1.

Kroz ugodni razgovor s pedagoginjom  Mirjanom Juricom skupina je vrijednih učenika Zdravstvenog kluba odgovorila na pitanja što je dijabetes tipa 1, koja je razlika između dijabetesa tipa 1 i 2  te kako dijabetes utječe na svakodnevne aktivnosti oboljelih učenika. Razgovarali su i o čemu treba voditi računa u razredu u kojemu imamo učenika oboljelog od dijabetesa  te kako kao vršnjaci možemo pružiti potporu i biti takvom učeniku podrška.

Pedagoginja je članovima Zdravstvenog kluba u praksi pokazala kako se mjeri šećer iz kapljice krvi te ih upoznala sa priborom za mjerenje šećera i inzulinskim penom  koji učenicima oboljelima od dijabetesa tipa 1 spašava život.

Tijekom predavanja i radionice osvrnuli su se i na važnost zdrave prehrane. U kratkoj prezentaciji pedagoginja je učenicima pokazala pojedine namirnice i količinu šećera koja se u njima nalazi, a najčešće je prikrivena. Skrenula je pozornost na važnost čitanja deklaracija na proizvodima i izbjegavanje ili što manju konzumaciju grickalica jer su to tzv. prazne namirnice - namirnice bez pravih nutritivnih vrijednosti.

Velika hvala našoj pedagoginji Mirjani Jurici i Zdravstvenom klubu što kontinuirano rade na zdravstvenoj edukaciji učenika, s posebnim naglaskom na bolesti koje su danas, nažalost,  uzele maha i sve je više oboljelih.