Učiteljica Višnja Petretić svoje drugašiće upoznaje s hrvatskom kulturnom baštinom
Autor: Iva Nežić Crljenica, 9. 11. 2020.

Učiteljica Višnja Petretić voditeljica je izvannastavne aktivnosti Mali čuvari kulturne i prirodne baštine. S učenicima 2.a razreda je obilježila Mjesec hrvatske knjige obrađujući temu Glagoljica.

Od 15. listopada do 15. studenog 2020. obilježava se Mjesec hrvatske knjige. Ovogodišnja tema je baština, idealna učiteljicu Višnju Petretić i Male čuvare kulturne i prirodne baštine. Učenici 2.a razreda upoznati su s glagoljicom, povijesnim hrvatskim pismom, jednim od nezaobilaznih simbola hrvatskog nacionalnog identiteta. Glagoljica je nešto po čemu smo i dandanas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu.

Ciljevi radionice bili su sljedeći:

• stjecanje znanja o hrvatskoj kulturnoj baštini
  • razvoj svijesti o tradiciji svog naroda
  • njegovanje domoljublja i nacionalnog identiteta

Djeca su uživala u novostečenim znanjima i spoznajama. Željela su napisati svoja imena na glagoljici i to im je bilo predivno iskustvo. Zatim su slova svoga imena izrađivala od plastelina.

Učiteljica Petretić čitala je djeci o glagoljici, o tome koliko je staro to pismo te koji su spomenici pisani glagoljicom.

Učenici su svojim obiteljima prenijeli oduševljenje glagoljicom i zasigurno će često rado ponešto napisati upravo ovim pismom.