4.d ostvario hvalevrijedan projekt "Ivana Brlić Mažuranić-hrvatski Andersen"
Autor: Iva Nežić Crljenica, 20. 11. 2017.

U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, koji traje od 15.listopada do 15.studenog, učiteljica 4.d razreda Larisa Lenac Tica je sa svojim učenicima ostvarila hvalevrijedan projekt pod nazivom "Ivana Brlić Mažuranić-hrvatski Andersen".

Projekt je trajao tjedan dana, a obuhvatio je segmente iz Likovne kulture te najviše iz Hrvatskoga jezika. Tu su bili uključeni lektira, medijska kultura i jezično izražavanje te crtanje. Ovaj je projekt ponovno povezao našu Školu s Ogrankom Zamet Gradske knjižnice Rijeka, ostvarena je još jedna divna suradnja.

Projekt je počeo čitanjem obavezne lektire Ivane Brlić Mažuranić Priče iz davnine s naglaskom na bajkama Šuma Striborova i Regoč. Nakon upoznavanja i interpretacije književnoga djela počeo je istraživački i kreativan rad. Učenici su marljivo prikupljali informacije i fotografije vezane za samu književnicu i njezina djela. Istraživanje je pokrilo cijeli život Ivane Brlić Mažuranić, od ranog djetinjstva do smrti, a poseban naglasak stavljen je na književni rad i brojna djela koja svojom čarolijom i dandanas uveseljavaju djecu, ali i odrasle. U Ogranku Zamet su učenici, uz malu pomoć knjižničarke, u enciklopedijama tražili što više podataka o omiljenoj književnici.

Primijenili su stečena znanja o jeziku tražeći glagole u bajkama, i medijskoj kulturi gledajući animirane filmove Regoč i Šuma Striborova.

U grupnom su radu učenici kreativno stvarali ilustracije za naslovnice bajki Šuma Striborova i Regoč. Pisali su pisma preporuke za ove bajke budućim čitačima, mijenjali završetke bajki, pisali mogući nastavak radnje.

Učenici su bili oduševljeni što mogu u punom sjaju pokazati svoje afinitete, prepoznati su tu mnogi talenti-pisci, slikari, pripovjedači… Na kraju projekta svi su uredili razredni pano.

Projekt 4.d razreda Ivana Brlić Mažuranić-hrvatski Andersen imao je obrazovni, odgojni, kulturološki i socijalni aspekt. Učenici su štošta naučili, ali su to činili kroz istraživački rad gdje su njegovali zajedništvo i timski duh jer je jedino tako mogao uspješno biti postignut cilj. Stekli su brojne spoznaje iz opće kulture, podsjetili se kako je Internet odlična stvar, ali ništa ne može zamijeniti miris knjižnice i listanje enciklopedija i vrijednih knjiga. Ovaj ih je projekt potaknuo da u životu koriste različite izvore znanja jer će tako i učiti i upoznati druge ljude i prihvatiti tuđa mišljenja.

Velika pohvala učiteljici Larisa Lenac Tici i 4.d razredu!