« Kolovoz 2020 »

Doc.dr.sc. Nado Bukvić – predavanje o zaštiti od pirotehničkih sredstava
Autor: Iva Nežić Crljenica, 14. 12. 2016.

Dolazi nam najljepše razdoblje u godini, blagdani su pred vratima. Djeca i mladi vesele se petardama i vatrometu, a roditelji i učitelji su tu da ih nadziru i upoznaju sa svim opasnostima koje prijete pri uporabi pirotehničkih sredstava. Izuzetno je važna prevencija kako bi se izbjeglo saniranje eventualnih ozbiljnih i tragičnih posljedica.

Zdravstveni je klub naše Škole 9. prosinca organizirao predavanje „Zaštita od pirotehnike – ozljede eksplozivnim sredstvima, petardama“. Predavanje je održao doc. dr. sc. Nado Bukvić, kirurg iz Dječje bolnice Kantrida. Gospodin Bukvić godinama rado surađuje s našom Školom te uvijek na zanimljiv način educira učenike o temama važnim za njihovo zdravlje.

Predavanju su nazočili učenici članovi Zdravstvenog kluba, 2.a i 2.b razred sa svojim učiteljicama Irenom Budišom i Višnjom Persen, prestavnici razrednih odjeljenja od 5. do 8 razreda te školska pedagoginja Mirjana Jurica.

Predavanje je bilo izuzetno zanimljivo i poučno, učenici su postavljali brojna pitanja gostu.  Saznali su kako je glavni uzrok ozljeda od pirotehničkih sredstava nepažnja i nemar roditelja koji nerijetko dozvoljavaju djeci nekontrolirano korištenje petardi.

Dječaci trpe ozljede puno češće od djevojčica. Petarde ozljeđuju kožu i potkožje, mišiće, tetive, živce, krvne žile, kosti i zglobove. Neka djeca ostaju trajni invalidi. Stoga je zadaća svih nas raditi na prevenciji koja se provodi ovakvim predavanjima i edukacijama, ali i kućnim odgojem te stalnom roditeljskom kontrolom raznih proslava, posebice u blagdansko vrijeme.

Zdravstveni klub naše Škole zahvaljuje gospodinu Bukviću na suradnji i korisnim informacijama. Nadamo se da će sličnih edukativnih predavanja biti i u budućnosti

Želimo svima mirne blagdane u krugu svojih obitelji i prijatelja, sa što manje pirotehnike.