Dostojno i s puno poštovanja obilježili smo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Autor: Iva Nežić Crljenica, 29. 1. 2018.

27. siječnja obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Svake godine u našoj Školi obilježavamo taj dan kako se nikada ne bi zaboravile strahote progona Židova pod nacističkim režimom te kako bi naši učenici upoznali ovaj mračan dio novije povijesti. Na taj način budi se suosjećanje sa žrtvama holokausta, ali i žrtvama svih ostalih progona, genocida i ratova koji su zadesili noviju hrvatsku i svjetsku povijest.

Učenici osmih razreda u sklopu nastave Povijesti uče o nacističkim progonima Židova za vrijeme Drugog svjetskog rata. Učiteljica povijesti Jovanka Pap s osmašima je napravila hvalevrijedan projekt Holokaust-ukradeno djetinjstvo. Učenici su istraživali o strahotama koje su proživljavala židovska djeca, o njihovom surovom životu u koncentracijskom logorima te o smrti koja ih je zadesila prije nego što su zapravo započeli živjeti. Tuga, poštovanje i suosjećanje… Svaki će učenik sada znati više cijeniti svoje bezbrižno djetinjstvo, ali i suosjećati s djecom diljem svijeta koja su žrtva bilo kakvog oblika zlostavljanja, progona ili ratnih strahota.

Vjeroučiteljica Marija Kasunović nastavila je s učenicima rad u sklopu međunarodnog projekta Šafran u koji je uključena i naša Škola. Posadili su žute šafrane u znak sjećanja na židovsku djecu, žrtve holokausta. Oni su, naime, bili obilježeni žutom zvijezdom, a naš će školski vrt u proljeće, njima u čast, krasiti prelijepi žuti šafrani.

Na glavnom školskom panou, koji je uredila učiteljica Jovanka Pap s učenicima osmih razreda, možete pogledati plodove istraživanja naših učenika u sklopu projekta Holokaust-ukradeno djetinjstvo te saznati ponešto o projektu Šafran. Teško je ostati ravnodušan pred mučnim tekstovima i fotografijama dječice koja su prerano izgubila život u koncentracijskim logorima. Dođete li u prostorije naše Škole, svakako se zaustavite pored panoa posvećenog holokaustu i na trenutak odajte počast milijunima žrtava nacističkog progona. Da se ne zaboravi…Nikada!

Učenici 3. c razreda Dominik Cimirotić i Matija Šustar izradili su plakat o holokaustu te održali zanimljivo i poučno predavanje u svom 3.c, te u 3. d razredu: