Četvrtaši u Art-kinu uživali u omiljenom dječjem filmskom klasiku
Autor: Iva Nežić Crljenica, 26. 2. 2019.

„Družba Pere Kvržice“, film snimljen prema istoimenom romanu Mate Lovraka, hrvatski je filmski klasik koji već desetljećima očarava djecu, ali i odrasle.

Učiteljice četvrtih razreda 22. veljače su svoje učenike odvele u riječko Art-kino kako bi pogledali filmski klasik Družba Pere Kvržice te tako obradili nastavnu jedinicu iz Hrvatskoga jezika Usporedba filma s književnim djelom. Učenici su, naime, u sklopu lektire pročitali Lovrakov istoimeni roman, a sada su mogli analizirati i uspoređivati te pronaći sličnosti i različitosti u ovim vrhunskim ostvarenjima filmske umjetnosti i književnosti. Film je projiciran u sklopu hvalevrijednog višegodišnjeg projekta Art-kina Škola u kinu, a učenike je prije projekcije dočekala voditeljica programa koja im je objasnila najvažnije razlike između knjige i filmskog ostvarenja iste te ih tako pripremila za gledanje filma. A onda je počelo… Učiteljicama već dobro znana glazba i prvi kadrovi koji nikada ne mogu dosaditi. Učenici su promatrali glumce, njihovo ponašanje i dočaravanje likova iz knjige, kostimografiju i scenografiju, glazbu… Koliko god knjiga bila izvrsna i Lovrak majstor opisivanja i dočaravanja detalja, ipak su djeca tek sada u potpunosti mogla doživjeti različitosti u životu učenika nekada i danas. No, glavna ideja djela nikada ne zastarijeva: Prijateljstvo, iskrenost i čestitost najveće su vrijednosti našega djetinjstva!