rujan - listopad
Terenska nastava sedmih razreda - Putevima Frankopana
Autor: Sanja Dobrović Meštrović, 13. 10. 2016.

„Niš nima lipjeg od mog zavičaja,
I tega mesta kade san se rodil,
Od mojga kršnega primorskog kraja,
Kade san mići va školu ja hodil.“

Ponosni na, često zanemarene, ljepote svoga kraja naši su sedmaši odlučili svoju terensku nastavu provesti upravo na istočnom dijelu našeg lijepog Kvarnera i  njegovog zaleđa.

Učiteljice Nikolina Marković, Irena Primc Lulić, Lejla Jelovica, Ana Zeko Plazonić i Sandra Oršanić Šimunić osmislile su, u suradnji s turističkom agencijom „A.N.A.B.A.R.“ , uistinu poučan i lijep izlet koji je kod učenika probudio svijest o bogatstvu kulturne baštine ovog našeg primorskog komadića raja.

Ovako je terensku nastavu opisala učenica 7.a razreda Lucija Žeželj:

Putevima Frankopana

Naša terenska nastava pod nazivom Putevima Frankopana započela je 4. listopada 2016.g. okupljanjem ispred sportske dvorane na Zametu. Iz autobusa smo zadivljeno promatrali raskošan i otmjen Frankopanski kaštel u Bakru. Strmovit je Bakar prepun malih, uskih ulica, a pogled na Bakarski zaljev je prelijep. Nastavili smo za Kraljevicu i posjetili Stari grad Zrinskih i dvorac Frankopan sagrađen u 12. stoljeću. Taj je dvorac služio kao bolnica, a zatim i zatvor. Obnova dvorca protječe sporo te se nadamo da će dvorac zablistati u punom sjaju i biti lijepim prostorom za vjenčanja i razne svečanosti.

Novi Vinodolski sve nas je oduševio, jer svaki njegov kutak odiše poviješću koja je tako bogata. Na Trgu braće Mažuranić nalazi se rodna kuća braće Mažuranić, a nasuprot njoj kuća u kojoj je nekada bila osnovna škola u kojoj je učiteljevao August Šenoa. Posjetili smo Narodni muzej smješten u Frankopanskom kaštelu. Slušali smo zanimljivo predavanje o kulturnoj baštini Novog Vinodolskog i vidjeli prostor gdje je 6. siječnja 1288. godine donesen Vinodolski zakon, najstariji pravni spomenik pisan na hrvatskom jeziku i glagoljici.

U Narodnom muzeju smo vidjeli narodne nošnje i arheološke nalaze, amfore, zastave, fotografije i umjetničke slike.

Prošetali smo prekrasnim parkom uz more i uživali u sunčanom vremenu i mirisu mediteranskog bilja.

U Bribiru smo vidjeli Frankopansku kulu i tvrđavu koja je služila za obranu. Uživali smo u prekrasnom pogledu na zelene brežuljke vinodolskog kraja.

Nastavili smo za Tribalj te prošetali novom šetnicom uz umjetno jezero. Odmor u lijepoj prirodi bio je poseban doživljaj.

Frankopanski stari grad Drivenik oduševio nas je svojim kaštelom podignutim još u srednjem vijeku radi obrane i kontrole prometnog pravca kroz Vinodol. Utvrda je četverokutne osnove s ugaonim kružnim kulama te romaničkom kulom koja je najstariji dio.

U gradu Grobniku razgledali smo prekrasni kaštel sazidan u obliku trokuta, opasanog zidom, učvršćen kulama, dodatno ojačan pojasom bedema... koji potječe iz davne 1000. godine, a danas su vidljivi dijelovi iz razdoblja od 15. do 17. stoljeća. Kaštel je bio čuvarom cijele Grobinšćine, a danas je galerija i muzej te dom raznih kulturnih manifestacija.

Vraćajući se kući vidjeli smo velebnu Trsatsku gradinu. Bio je to predivan dan. Svi ti kašteli, dvorci, parkovi, vinodolski dolčići i naše bistro more dokaz su ljepote primorskog zavičaja i naše bogate povijesti.

Lucija Žeželj, 7.a