3.c razred lektiri pristupa na neobičan i zanimljiv način
Autor: Iva Nežić Crljenica, 7. 3. 2018.

Učiteljica 3.c razreda Višnja Petretić odlučila je za sat lektire 2. ožujka prirediti pravu malu predstavu. No, sat se pripremao tjednima prije.

Učenici su, naime, pročitali Šegrta Hlapića Ivane Brlić Mažuranić, a potom su izradili kutije. Na prednjoj strani kutije oslikali su naslovnicu djela, a na stražnjoj strani kutije napisali su svoje mišljenje o pročitanom djelu, osobine glavnih likova, usporedili sebe i Hlapića, naveli komu je i kako Hlapić pomogao na svom putu te iznijeli dojmove o najzanimljivijim dogodovštinama Hlapićeva putovanja i otkrili u kojoj bi se pustolovini rado pridružili malenom junaku. Potom je svaki učenik u kutiju morao staviti 10 predmeta (ili crtež predmeta ako je predmet prevelik) koji imaju veze s pročitanim djelom.

Došao je dan kad je održan sat lektire. Učenici su već od ranog jutra pokazivali jedni drugima svoje kutije i jedva su dočekali trenutak kada će početi prezentirati svoj uradak. Učiteljica je svakom učeniku dala priliku da upotrebom kutije i predmeta u njoj prezentira djelo. Smijeh, iznenađenje, dirljive rečenice, neočekivane asocijacije… O, da, lektira može biti pravi doživljaj.

A to su učenici rekli nakon sata? Kakvi su njihovi dojmovi?

Najbolja lektira do sad!

Uzbudljivo je bilo dok smo vadili predmete iz kutije!

„Jako, jako mi se svidjela ovakva lektira! Najzabavnija lektira ikad!

Isplatilo se uložiti trud! Bilo je odlično!

A učiteljica Višnja Petretić? Bila je oduševljena. Rekla je kako su kreativne ideje učenika nadmašile sva njezina očekivanja.