Amasadorice TIĆ-a na djelu
Autor: Iva Nežić Crljenica, 1. 3. 2018.

Učenice Katarina Vrkić (6. b) i Nicol Marie Macura (6. c) sudjelovale su 13. veljače 2018. u Dječjem domu TIĆ Rijeka na  edukativnoj radionici za ambasadore TIĆ-a pod nazivom Mreža znanja za sigurno korištenje interneta.

Aktivnost je održana povodom Dana sigurnijeg interneta i u suradnji s riječkim osnovnim školama, sa šestom generacijom ambasadora TIĆ-a, učenicima šestih razreda riječkih osnovnih škola.

Uoči provedbe edukativne radionice  na temu sigurnijeg interneta održana je konferencija za novinare na kojoj  je sudjelovala i koordinatorica ambasadora TIĆ-a za našu Školu, pedagoginja Mirjana Jurica.

Cilj edukacije je poticanje na kritičko promišljanje te usmjeravanje na daljnje djelovanje kao ambasadora nenasilja, kroz promociju sigurnih načina korištenja interneta među svojim vršnjacima u školi. Rješavanjem interaktivnog kviza ambasadori su promišljali o situacijama kada se korištenjem interneta narušava vlastita ili tuđa sigurnost.

Ambasadori su imali priliku provjeriti svoje znanje i preispitati stavove o komuniciranju s nepoznatim osobama putem interneta, dijeljenju svoje lozinke, lažnom predstavljanju, dijeljenju svojih ili tuđih fotografija, objavljivanju osobnih informacija i sl. U drugom dijelu radionice izrađivali su plakat s preporukama za sigurno korištenje interneta.

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE, uz potporu Europske komisije, organizira Dan sigurnijeg interneta želeći podići svijest o sigurnom i odgovornom načinu korištenja interneta i mobitela, posebno među populacijom djece i mladih. Toj se akciji pridružuju brojne organizacije iz oko 130 država svijeta. Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana sigurnijeg interneta je Stvaraj, poštuj i poveži se! Bolji internet počinje s tobom!. Šestoj generaciji ambasadora TIĆ-aovo je ujedno i prva aktivnost nakon što su u studenom 2017. preuzeli titulu ambasadora od svojih kolega, učenika osmih razreda.

Vrijedne ambasadorice svoje su iskustvo prenijele ostalim učenicima šestih razreda naše Škole i to na satovima razrednog odjela gdje su kratkom prezentacijom skrenule pozornost na važnost sigurnijeg korištenja interneta. Temu će prezentirati i na Vijeću učenika koje će se održati uskoro.