« Srpanj 2020 »

Očaravajući prizori svjetski poznatih hrvatskih nacionalnih parkova oduševili naše učenike
Autor: Iva Nežić Crljenica, 16. 4. 2019.

Učenici svih 4. razreda  te 1.c i 1.d razreda poslušali su izuzetno atraktivno predavanje o hrvatskim nacionalnim parkovima Paklenica i Sjeverni Velebit te pogledali umjetničke fotografije koje su ih ostavile bez daha.

Predstavnik javnih ustanova Nacionalni park Paklenica i Nacionalni park Sjeverni Velebit Krunoslav Rac, u suradnji s ekološkom udrugom Lupus, održao je edukativno i iznimno zanimljivo predavanje o najvećoj hrvatskoj planini Velebitu. Gospodin Rac je pisac i fotograf koji već 15 godina živi i diše za Velebit i svoju je profesionalnu karijeru posvetio velebitskoj flori i fauni te svojim objektivom zabilježio prizore od kojih zastaje dah. Objavljivao je reportaže u časopisima National Geographic Hrvatska, Meridijani te Croatia airlines in flight magazine. Objavio je i dvije knjige i to Velebit-iskustvo planine i Zemlja vuka i vjetra.

Naši su mališani upoznali prirodne posebnosti ovih nacionalnih parkova. Gospodin Rac projicirao je vrhunske umjetničke fotografije o Velebitu, a svaka fotografija ima svoju pozadinu pa su djeca čula brojne zanimljive priče o predavačevim avanturama koje je proživio istražujući Velebit i susrećući medvjede, poskoke i vukove. O ovim biserima hrvatske prirodne baštine moglo bi se pričati u beskraj. I nikada ne bi dosadilo. Naši su nacionalni parkovi nepresušan izvor ljepote i raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta, stoga svi ruksake na rame i put Velebita!