Knjiga, ta divna ulaznica u svijet mašte...
Autor: Iva Nežić Crljenica, 12. 3. 2017.

Učenici trećih razreda posjetili su 9. ožujka Art-kino i pogledali poučan animirani film "Kerity, kuća bajki".

U današnjem modernom svijetu djeca često knjigu zamjenjuju filmovima, serijama, računalnim igrama i internetom. Digitalni formati sve više napreduju te danas gotovo sve možemo naći u raznim digitalnim zapisima. No, može li ijedna tehnologija zamijeniti trenutak kad otvorimo knjigu, udahnemo njen miris i doživimo priču koju nam nudi? Može li računalo ili tablet zamijeniti mamu, nonu ili baku koja djetetu čita omiljenu bajku dok dijete uvijek iznova uživa u šumu okretanja stranica? Knjiga nam nudi poseban i neponovljiv doživljaj. Čitanje knjiga nije samo užitak koji je sam sebi svrha. Ona djecu pretvara u pismene i načitane ljude s bogatim rječnikom i bistrim umom. Knjiga proširuje vidike i oblikuje mišljenja, a rezultat čestog čitanja knjiga može biti samo pozitivan.

Učenici trećih razreda pogledali su u Art-kinu 9. ožujka film koji njeguje upravo tematiku važnosti knjiga i mašte. Riječ je o francusko-talijanskom animiranom filmu „Kerity, kuća bajki“ nagrađivanog redatelja Dominiquea Monferya. Dječak Nat, koji još nije naučio čitati, dobiva u nasljedstvo mnogo knjiga. Njegovi roditelji odluče ih prodati pa se Nat odlučuje za misiju koja će spasiti knjige i likove koji žive u njima. Film djeci daje važnu pouku. Pisana riječ će izumrijeti ako ne bude čitatelja, a svijet bez mašte nema smisla. Zato, djeco i odrasli, knjigu u ruke za kvalitetniju budućnost!