Ukratko o povijesti Osnovne škole Zamet
Autor: Sanja Dobrović Meštrović, 5. 6. 2016.

7.rujna 1891.g. poglavarstvo općine Kastav osnovalo je Pučku školu u Zametu. Zametska škola  je u 125 godina svoga djelovanja nekoliko puta promijenila državnu pripadnost: Austrija, Italija, Riječka država, Kraljevina SHS (Kraljevina Jugoslavija), opet Italija, Jugoslavija. Od 1990.g. nalazi se u okviru samostalne države Republike Hrvatske. Te su brojne promjene i burna povijest bili rezultat njezinog položaja na specifičnom prostoru gdje su se sukobljavali interesi susjednih država.

Kolektiv Škole sedamdesetih godina 20.st.

Od prvih dana svoga djelovanja 1891.godine do 1945.godine Škola je njegovala narodni duh i odupirala se pokušajima otuđivanja. Oni su bili posebno izraženi u vrijeme talijanske vladavine na ovim prostorima. Paralelno s burnim promjenama u državnoj pripadnosti, Škola je mijenjala svoje nazive. Za vrijeme austrijske vladavine zvala se Pučka škola u Zametu. Između dva rata, a za vrijeme talijanske vladavine postala je najprije Scuola popolare pubblica (Javna pučka škola Zamet), zatim Scuola elementare della della Venezia Giulia, Scuola comunale di Fiume, a tijekom 1923./24. ima naziv Scuola elementare San Francesco D'Assisi in Fiume. Od ožujka 1924. do studenog 1941.g. zvala se Državna narodna škola u Zametu. Talijanskom okupacijom 1941.g. škola prelazi pod upravu talijanske vlasti i radi do travnja 1943.g., a tada biva zapaljena. Nakon Drugog svjetskog rata započinje rad obnovljene Škole. Prigradsko naselje Zamet postaje dio grada Rijeke, a zbog nagle izgradnje stambenih naselja i doseljavanja brojnih obitelji na zametsko područje raste i broj učenika te se javlja potreba za gradnjom nove školske zgrade. 21.rujna 1959.g. učenici ulaze u novu školsku zgradu, a Škola nosi ime Osnovna škola „Ivan Ćiković Beli“. Školska zgrada se i dalje nadograđivala. Tako je 1968.g. dovršeno zapadno krilo zgrade, a 1972.g. izgrađena je dvorana. 1980.g. zgrada dobiva još četiri učionice. Godine 1992. donesena je odluka o promjeni imena Škole i od tada se zove Osnovna škola Zamet.

Osnovna škola Zamet imala je  burnu povijest, no uspjela je prebroditi sve nedaće i s vremenom postala jedna od najcjenjenijih u Primorsko-goranskoj županiji. Mnogi su učitelji i učenici u našoj Školi ostavili neizbrisiv trag. Nadamo se da će Osnovna škola Zamet i buduće generacije učenika dobro pripremiti za život.

Otet, znat, umet, to je naša škola Zamet!