rujan - listopad
KASTAVSKI ZLATNI PETEŠIĆ (ŠESTAŠI NA TERENSKOJ NASTAVI)
Autor: Gabrijela Krišković, 28. 10. 2015.

Učenici šestih razreda su u  utorak 20.listopada 2015.g. išli na poludnevnu terensku nastavu u Kastav. Prošetali su božanstvenom Kastavskom šumom i udahnuli svježi zrak. Vidjeli su pitome konje i rastrčali se livadom.  A onda je došao i taj trenutak – igra!!!

„Najdi Zlatnega petešića“ je igra u organizaciji Turističke zajednice Grada Kastva koja već godinama privlači učenike brojnih osnovnih škola. Zlatni petešić – „petešić kemu se vrit puše“ -  je simbol Kastva, napravljen je od terakote te je kroz povijest bio poznat kao omiljena dječja igračka-zviždaljka. I danas ga se može kupiti na poznatom kastavskom tradicionalnom sajmu Bela nedeja.

Voditelji igre dočekali su učenike ispred gradske lože te ih podijelili u skupine i objasnili im pravila igre. Svaka skupina morala je  pronaći svog zlatnog petešića koji je bio sakriven na nekoj lokaciji u Kastvu. Trebalo je slijediti upute na papirnom predlošku te obići brojne lokalitete. Za uspješno obavljeni zadatak bilo je potrebno točno popuniti podatke na predlošku i naći petešića. Igra ima natjecateljski, ali i edukativni karakter budući da učenici, tražeći zlatnog petešića, upoznaju povijest, kulturnu i spomeničku baštinu Kastva.

Šestaši su u igri i druženju mnogo naučili o Kastvu, učvrstili prijateljstva i uživali u lijepoj prirodi.