« Srpanj 2020 »

Nastavni materijali za 7. a, b, c, d
Autor: Ingrid Pavešić, 18. 3. 2020.

Dragi učenici,

slijedi nastavak gradiva za prva dva tjedna "online" nastave do 27.3. 2020. Nadam se da ste prvu lekciju dobro razumjeli.  U nastavku će vam biti po satima napisano gradivo. Dobro se organizirajte, svaki sat odradite u jednom danu (ukupno će biti 8 sati).

Budite vrijedni i ustrajni u radu, potrudite se rješavati zadatke i po dogovoru, kad se vratimo, sve ćemo provjeriti i ukloniti eventualne nejasnoće.

Puno uspjeha u radu!

DRUGI nastavni sat:

Vježba

Pomoću niže priloženih dokumenata: prezentacije 04. i 05.  ponoviti prethodno gradivo i riješiti sve primjere i zadatke koji su postavljeni.

Tekst pod UPAMTI samo ponovite jer ste to zapisali u prošloj lekciji. Prezentacije su vam poznate, često ih koristimo na satu.

TREĆI nastavni sat:

Vježba

Riješiti slijedeće zadatke za vježbu:

Udžbenik strana 64. i 65. zadaci: 112., 113. (ne treba crtati kružnice), 124.

Dodatni zadaci (za one koji žele više): 114., 118.a, 119. (vidi primjer 13.)

ČETVRTI nastavni sat:

Vježba

U nastavku slijede zadaci pomoću kojih ćete ponoviti gradivo i samovrednovati svoje znanje. Riješite zadatke, zatim provjerite rješenja u priloženom dokumentu.

Pokušajte biti iskreni i crvenom ispraviti svoje pogreške, to ću provjeriti kada se ponovno vidimo!

Kao što smo se dogovorili molim vas da ponovite teoriju jer tu nema nejasnoća!

PISANA VJEŽBA

1. Nacrtaj krug radijusa 3 cm i zatamni jedan njegov kružni odsječak. Što ga omeđuje?

1. Nacrtaj sve položaje dviju kružnica u ravnini kada kružnice nemaju zajedničkih točaka.

1. Koji kut nazivamo obodnim kutom? Ako obodni kut ima veličinu 38°, kolika je veličina njemu pripadnog središnjeg kuta?

1. Kolika je veličina obodnog kuta ako je veličina njemu pridruženog središnjeg kuta 73° 52' ?

1. Nacrtaj kružnicu sa središtem u točki S. Na kružnici označi točke ABC i spoji ih sa središtem S, ako je kut BSC= 105°  i  kut CSA= 165° , odredi kut BSA. ​

1. Koristeći se Talesovim poučkom, nacrtaj kružnicu polumjera 3 cm, jedan dijametar i pravokutni trokut kojemu je kut   α =58°. Izračunaj drugi šiljasti kut u pravokutnom trokutu.

1. Jednakokračnom trokutu ∆ABC s osnovicom BC opisana je kružnica. Izračunaj veličine kutova trokuta ako je kružnom luku BC pridružen središnji kut veličine 82°.

04.Odnos_sredisnjeg_i_obodnog_kuta.pptx (292.32 KB)
05.Talesov_poucak.pptx (140.00 KB)