« Studeni 2019 »

Ako čovjek ne zna prema kojoj luci plovi, nijedan vjetar neće biti povoljan.

Lucius Annaesus Seneca

Događanja i obavijesti
8.a obilježio Dan kravate
Autor: Iva Nežić Crljenica, 22. 10. 2019.

Profesorica Gabrijela Krišković potaknula je svoje učenike na obilježavanje Dana kravate jer kravata potječe od koga? Od Hrvata!

U mnogim pisanim izvorima stoji da kravata svjedoči o slavnoj vojničkoj prošlosti Hrvata. Ovaj prepoznatljiv modni dodatak, nezamjenjiv prvenstveno u muškoj modi, izvorni je hrvatski proizvod. Naime, u 17. se stoljeću uporaba kravate raširila Europom posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu. Prvi su je prihvatili Francuzi, a potom i ostali europski narodi. S vremenom je kravata postala nezaobilazan detalj u modnom svijetu. Hrvatski je sabor 2008.g. kravati odao posebnu počast proglasivši 18. listopada Danom kravate.

Učenici 8.a razreda i njihova razrednica Gabrijela Krišković u Školu su došli s kravatama i maramama oko vrata kako bi podsjetili javnost na važan podatak koji često zaboravljamo: Kravata potječe od Hrvata!

8.A S RAZREDNICOM, PROF. KRIŠKOVIĆ I RAVNATELJICOM, PROF. SERŠIĆ

PRIGODAN PANO U PREDVORJU ŠKOLE