« Kolovoz 2020 »

27. siječnja- Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta
Autor: Sanja Dobrović Meštrović, 26. 1. 2016.

2005. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda donijela je rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana  sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.

Ovaj se Dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja, uključujući i Hrvatsku,  za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj dan 1945. Crvena armija oslobodila je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęncimu u Poljskoj.

Naša škola i ove školske godine nizom aktivnosti obilježava ovaj značajan datum. Holokaust i zločini protiv čovječnosti uključeni su kao teme u nastavu povijesti, vjeronauka, hrvatskog jezika. U sklopu  izvannastavnih aktivnosti Moja Rijeka i Projekt šafran učenici su svoja saznanja o holokaustu prikazali kroz ppt prezentaciju i plakate koji govore o ovoj temi.

Istražujući ove mračne događaje  ljudske povijesti željeli smo pokazati da se tragedija nastala kao posljedica holokausta nipošto ne smije zaboraviti, već mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo možemo odati prikladnu počast žrtvama. Sjećanje ne smije prestati – ono mora biti upozorenje budućim generacijama da budu na oprezu.

DA SE NE ZABORAVI…I NE PONOVI

Dan_sjecanja_na_Holokaust.pptx (3.82 MB)