Osvojili smo prvo mjesto na natječaju "Upotreba IKT-a u nastavi" u sklopu edukativno-ekološkog projekta "Želim stablo"!
Autor: Iva Nežić Crljenica, 18. 11. 2018.

Edukativno-ekološki projekt “Želim stablo” okupio je veliki broj učitelja i učenika iz cijele Hrvatske. Cilj projekta je pridonijeti zdravijem i kvalitetnijem životu putem istraživanja i učenja kroz praktičan rad razvijanjem generičkih vještina učenika.

Osnovna škola Zamet osvojila je 1. mjesto na natječaju Upotreba IKT-a u nastavi u sklopu edukativno-ekološkog projekta „Želim stablo“! Na konkretnom primjeru ovim se projektom želi pokazati kako primijeniti IKT u nastavi i istovremeno razvijati društvenu i ekološku svijest učenika. Više od 200 škola prijavilo se za sudjelovanje u natječaju te su dobile set za zalijevanje biljaka. Set se sastoji od senzora za mjerenje vlažnosti tla u kojemu je biljka posađena i pumpe za vodu. Spajajući senzor na micro:bit i njegovim programiranjem, micro:bit je zalijevao biljku, a pritom su nastale odlične ideje.

U projekt su bili uključeni učitelj informatike Dino Arbula, učiteljica biologije Ana Zeko Plazonić  te učiteljica razredne nastave Ivanka Stojaković. Oni su pratili rast i razvoj dviju vrsta biljaka: prekrasne cvjetnice perunike i mlade sadnice trešnje. Na divlju su rašeljku nacijepili plemke domaće trešnje. Trašnja će biti posađena u školski vrt.

Naši su učitelji i učenici pokazali spremnost na spajanje ideja, međuvršnjačku suradnju te ukazali na važnost projektne nastave. Naša se djeca kroz ovakve projekte pripremaju za cjeloživotno učenje I kreativnost u pristupanju zadatcima pa su i roditelji oduševljeno komentirali ovu aktivnost.

Bravo, učenici! Bravo, učiteljice! Bravo, učitelju! Učinili ste nas ponosnima!