preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zamet Rijeka

Login
 

e-Dnevnik

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Misao mjeseca

Svibanj

Svatko ima jednake mogućnosti da bude onoliko velik koliko to želi.

Jeremy Collier

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Projekt Corners na Zametu
Autor: Marjana Seršić, 22. 5. 2016.

Udruga Drugo more ponudila je učenicima naše škole i stanovnicima Zameta suradnju u sklopu projekta Corners. Naši učenici mogu se uključiti u dvije njihove radionice, u radionicu Sisters u prostoru škole i drugu, u prostoru Gradske knjižnice Rijeka na Zametu ili u bilo koju drugu radionicu.

Radionica "Sestrice" ("Sister of Another Mama") održavat će se u parku kraj škole od ponedjeljka do srijede (30. svibanj - 1. lipanj) od 16 do 19 sati.
Prvi susret predviđen je za ponedjeljak 30. svibnja u 16 sati.
Radinica "Među nama", koju će voditi španjolski umjetnik Juan Aizpitarte, održavat će se u Gradskoj knjižnici - Ogranak Zamet od ponedjeljka do srijede (30. svibanj - 1. lipanj) od 16 do 19 sati.
Prvi susret predviđen je za ponedjeljak 30. svibnja u 16 sati.

Opisi radionica:


"Sestrice (eng. Sister of Another Mother) je projekt vizualnih umjetnika SIMKA (Simon Häggblom i Karin Lind) iz Švedske, glazbenika Josebe Irazoki iz Španjolske i dramaturginje Mila Pavićević iz Hrvatske. Umjetnici istražuju ideju medija, točnije tiskanih medija, tj. njegovu funkciju u društvu, te predlažu različite strategije kojima umjetnici mogu intervenirati u medije, javni prostor i na taj način skrenuti pozornost na važnost umjetničkog rada i produkcije. Sastavni dio istraživanje su radionice s mladim ljudima putem kojih adresiraju gore navedena pitanja. 

Budući da sami umjetnici dolaze iz različitih disciplinarnih polja, polaznici radionica su potaknuti da se temom medija bave interdisciplinarno – kroz rad s tekstom, zvukom, skulpturom – pritom koristeći materijale dnevnih tiskovina kao podlogu i mjesto za igru i kritiku. Svi materijali proizašli iz radioničkog rada postaju dijelom javne izvedbe koja slijedi neposredno nakon radionica."

Radionice će se održati 30., 31.05. i 1.06. po 3 sata dnevno u popodnevnim satima Školi.

Djeca u projektu CORNERS!

"Juan Aizpitarte je multimedijalni umjetnik iz Španjolske čiji se rad temelji na videu i instalacijama u prostoru. U Rijeci će gostovati u okviru međunarodnog projekta CORNERS i događaja CORNERS Triangle Rijeka, gdje će s kolegama umjetnicima u umjetničkom radu nazvanom “Među nama” voditi razgovore s ljudima različitih dobnih skupina i zanimanja.

U zametskom ogranku Gradske knjižnice Rijeka održat će radionicu s djecom iz Osnovne škole Zamet u okviru koje će svi sudionici imati priliku razmišljati o svome gradu, naselju i ljudima koji ga čine. Kroz pet dana s djecom će crtati mape grada, graditi instalaciju u prostoru, takozvanu promatračnicu te će zajedno osluškivali zvukove naselja, razgovarati s ljudima  i bilježiti svoje misli."

Radionica će se održavati od ponedjeljka 30. svibnja do petka 3. lipnja u popodnevnim satima, a prezentacija nastalih radova održat će u subotu 4. lipnja od 19 sati na Zametu, ispred i u okolici Centra Zamet.

O projektu možete više saznati na stranici projekta 

http://www.cornersofeurope.org/about/corners/ ili iz poziva na suradnju:

"CORNERS je interkulturalna platforma umjetnika koju oblikuje i pokreće partnerstvo kulturnih organizacija na rubovima Europe. CORNERS umjetnicima i istraživačima pruža mogućnosti za međunarodnu suradnju na multidisciplinarnim umjetničkim i kulturnim projektima. U fokus projekta se stavljaju udaljene regije i mali gradovi, područja koja su van glavnih političkih, kulturnih i ekonomskih tokova te se povezuju kroz umjetničke radove. 

Od 2011. godine više od 50 umjetnika i istraživača, od kojih je devetero iz Hrvatske, susrelo se i surađivalo je kroz CORNERS, a koordiniralo ih je više od 30 kulturnih organizacija i institucija partnera. Zajedno s novim umjetnicima i istraživačima koji se pridružuju projektu, nastavlja se istraživati periferiju Europe i sukreirati interdisciplinarne umjetničke projekte kako bi priče iz jednog ugla Europe prenijeli u drugi. Suradnički umjetnički radovi okupljaju se na raznim mjestima širom Europe gdje će umjetnici i njihova publika nastaniti neobične i javne prostore koristeći kao pozornice gradove partnera.

U Hrvatskoj, Zagreb i Rijeka ugostit će ih u proljeće 2016. godine, a kroz tri i pol godine trajanja projekta, CORNERS produkcije odvijat će se i u sljedećim gradovima: Umeå i Stockholm (Švedska), Ljubljana (Slovenija), Gdansk (Poljska), Beograd (Srbija), Donostia / San Sebastian (Baskija, Španjolska), Belfast (Sjeverna Irska, UK), Middlesbrough i Northumberland (Engleska, UK) i Prizren (Kosovo).

Na projektu će u periodu od slijedeće tri i pol godine surađivati jedanaest partnera iz cijele Europe: Intercult (Švedska), Exodos (Slovenija), Arts Council of Northern Ireland i ISIS Arts (Ujedinjeno Kraljevstvo), City Culture Institute/Gdansk (Poljska), Donostia/San Sebastian 2016 (Baskija/Španjolska), Kulturni centar REX (Srbija), Teatro Pubblico Pugliese (Italija), DokuFest (Kosovo) te Drugo More i Pogon (Hrvatska)

Projekt je podržan od strane Europske komisije i Izvršne agencije za obrazovanje, audiovizualnu djelatnost i kulturu kroz program Kreativna Europa 2014.-2020. potprogram Kultura; Ministarstva kulture Republike Hrvatske; Vladinog Ureda za udruge RH; Grada Rijeke.

PROGRAM U RIJECI

U Rijeci će u okviru projekta CORNERS biti predstavljeno šest projekata u periodu od 23.05. do 05.06.2016.

In Between je umjetnička platforma koja se smješta u javni prostor i u periodu od petnaest dana umjetničkim intervencijama pokušava stvoriti situacije u kojima povezuje različite skupine građana, potiče ih na zajedničku komunikaciju, pričanje priča i stvaranje nekih novih narativa i kolektivne memorije. Umjetnici kroz rad koriste različite umjetničke forme i strategije: instalacije specifične za određeni javni prostor, video, fotografiju, zvučne instalacije, performans, intervjue, plakate, tekstove, crteže...

Papyirint je rad koji se razvija kroz radionice s 15-20 djece osnovnoškolskog uzrasta. Kroz dva tjedna radionica, 5 umjetnika iz različitih zemalja i različitih umjetničkih područja s djecom stvaraju i pripremaju umjetničku izvedbu. Dječje priče iz različitih dijelova Europe temelj su veselog i kreativnog procesa kroz koji nastaje glazba, pokret, poezija, vizualna umjetnost i kazalište.

Games je umjetnički rad četiri umjetnika kojima su  u fokusu različiti tipovi igara. Umjetnici se pokušavaju usredotočiti na lokalne kulture i njihove igre, eksperimentirajući s različitim igraćim formama kao kulturnim vezama između različitih društava. Oni istražuju vrste igara koje ljudi igraju u urbanim sredinama i razvijaju taktike aktiviranja različitih javnih prostora i njihovih korisnika povezivanjem s mjestom i prilagođavanjem različitih pravila igre na različitim mjestima.

Sister of Another Mother je umjetnički projekt koji se bavi medijima – primarno novinama. Umjetnici stvaraju privremenu novinsku redakciju i u interakciji s publikom i lokalnom zajednicom kroz umjetničke intervencije kreiraju svoje novine. Zajedno stvaraju priče, slikaju slike, igraju igre, eksperimentiraju. Nastali radovi će se kao podlistak na koncu distribuirati u lokalnim novinama (Novi list).

Hide & Reveal je mala publikacija koja je nastala kao rezultat dvotjednih putovanja po Balkanu i Kavkazu. Dvije umjetnice su opisale svoje dojmove i iskustva o mjestima i različitim kulturama koja su imale priliku doživjeti. Knjižica će se distribuirati u cijelom gradu.

Flashes je selekcija kratkometražnih filmova koji su prethodnih godina gostovali na filmskom festivalu Dokufest u Prizrenu. Filmovi će biti prikazivani u periodu gostovanja projekta u Rijeci, na nekoliko različitih javnih lokacija."

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju