« Siječanj 2020 »

Prosinac

Ograničenja postoje samo u našim umovima.

Ako koristimo maštu, otvaramo si svijet beskonačnih mogućnosti.

Jamie Paolinetti

Događanja i obavijesti
Kroz program Moja Rijeka učenici bolje upoznaju svoj grad
Autor: Iva Nežić Crljenica, 3. 12. 2019.

20. studenog svi su učenici koji sudjeluju u programu Moja Rijeka, išli na terensku nastavu u središte Rijeke i to u pratnji učiteljica Rade Malobabić, Lejle Jelovice, Silvije Benković i Sanje Andrijević.

Prvo smo posjetili Javnu vatrogasnu postrojbu gdje nam je dežurni vatrogasni zapovjednik održao predavanje u sklopu kojeg su djeca naučila sve o preventivnim mjerama zaštite od požara i eksplozije, gašenju požara i spašavanju ljudi i imovine. Slušali smo zanimljive informacije o pružanju pomoći u nezgodama i u opasnim situacijama. Većina učenika znala je da u slučaju opasnosti moraju nazvati vatrogasce na broj 193. Djeca su razgledala različita vatrogasna vozila i isprobavala vatrogasnu opremu. Postavljala su pitanja vezana uz poplave u stanu, propuštanje plina, zaglavljivanje u liftu i razne druge opasnosti koje nam prijete, od punjača za mobitele do produžnih kablova po kući. Najatraktivniji dio posjeta bio je kada se jedan od vatrogasaca više puta spustio niz vatrogasnu spusnicu, „štangu“, poznatu u cijelome svijetu kao jednu od glavnih obilježja vatrogastva.

Druga destinacija bio je Trsat, a učenici su unaprijed, sa svojim učiteljicama, pripremili predavanje o ovom prekrasnom dijelu grada ponad Rijeke. Učenici osmih razreda izlagali su o povijesti Trsata, trsatskoj legendi, o Stubama Petra Kružića, Hrvatskoj  čitaonici, o svetištu Gospe Trsatske i o Adventu na Trsatu. Učenici su bili oduševljeni adventskim ugođajem i božićnim lampicama te velikom božićnom kuglom na samom ulazu.

Zadovoljni  i puni dojmova o rodnom gradu  vratili smo se u svoj Zamet.

Rada Malobabić, prof.